Fellowships and Awards

NIH NRSA Predoctoral Fellowship

Avery McGuirt "Accumbal Activity Contouring Underlying Cue-Directed Reward Seeking" (Advisor: Dave Sulzer)

NCI Predoctoral to Postdoctoral Fellow Transition

Josephine McGowan "Elucidating the mechanisms underlying ketamine-induced protection against fear overgeneralization" (Advisor: Christine Denny) 

Jung Park "Plasticity of cortical circuits in health, aging, and Alzheimer's disease" (Steve Siegelbaum)

NIH NRSA Predoctoral Fellowship

Francisco Pena "The Role of the Basolaterial Amygdala in Cue-induced Eating" (Advisor: Daniel Salzman)

Briana Chen "The PACAP signaling pathway as a novel regulator of the neural circuits underlying fear generalization" (Advisor:Christine Denny)

Mike Cohanpour "Linking sensory uncertainty with motivation and memory" (Advisors: Gottlieb, Jackie & Aly, Mariam)

Camila Demaestri "Mechanisms of sex selective enhancement of threat anticipation following early life adversity" (Advisor: Kevin Bath)

Shivani Bigler "Odor-Reward Association Encoding in CA2 and its Contribution to Social Memory" (Advisor: Steve Siegelbaum)

Lilian Coie "Adhesion GPCR Cirl as a novel regulator of dopamine neurotransmission" (Advisor: Jonathan Javtich)

Gordon Petty "Modality Specific Attention in Seconday Sensory Thalamus" (Advisor: Steve Siegelbaum)

Gabriel Stine "Parieto-collicular interactions during perceptiual decisions" (Advisor: Shadlen, Mike)

Matthias Christenson "How circuit mechanisms of chromatic processing drive color-dependent behavior in the fruite fly" (Advisor: Rudy Behnia)

Claire Everett "Neuronal Computations of the Amygdala during Visually-Evoked Aggression" (Advisor Andres Bendesky)

Alex Panzarino "Investigating the structure and function of dendritic spines in Fragile X Syndrome" (Advisor: Inbal Israely)

Nicholas Singletary "Towards a Neural Model for the Demand for Information" (Advisors: Jacqie Gottlieb and Gulliermo Horga)

Joshua Taliaferro "Layer-specific encoding of working memory in an automated 8-arm radial maze" (Advisor: Christoph Kellendonk)

Sean Lim "Investigating Ventral CA1 Neural Representations of Anxiety-Like Behavior" (Advisor: Rene Hen)

Zhenrui Liao "Dissecting microcircuit alterations in the epileptic dentate gyurs with functional imaging" (Advisor: Attila Losonczy)

NCI Predoctoral to Postdoctoral Fellow Transition

Michelle Stackmann "Dissecting the role of Arc- and c-fos-expressing neuronal ensembles in fear memories" (Advisor: Christine Denny)

Josephine McGowan "Elucidating the mechanisms underlying ketamine-induced protection against fear overgeneralization"  (Advisor: Christine Denny)

Jung Park "Plasticity of cortical circuits in health, aging, and Alzheimer's disease" (Advisor: Steve Siegelbaum)

Kelly Martyniuk "Co-regulation of striatal dopamine and acetylcholine in associative reward learning" (Advisor: Christoph Kellendonk)

NSF Fellowship
Marissa Applegate (Advisor: Dmitriy Aronov)
Jung Park (Advisor: Randy Bruno)

NIH NRSA Predoctoral Fellowship
John Bowler "Characterizing Direct Cortical Influences on Hippocampal CA1 Population Dynamics in Behaving Mice" (Advisor: Attila Losonczy)
Catherine Brain "Transforming Growth Factor Beta Signaling in a mouse model fo Amyotorphic Laterial Sclerosis" (Advisor: Tom Maniatis)
Alexandra Kaufman "Neuromodulatory and astrocyte influences on hippocompal place cell plasticity" (Advisor: Attila Losonczy)
Jessica Kohn "The effect of locomotion-induced octopamine release on motion detection circuits in Drosophila" (Advisor: Rudy Behnia)
Najja Marshall "Optimal force production via flexible neural control of motor units" (Advisor: Mark Churchland) 
Sebastian Rolotti "Impact of network oscillations on dendritic computation in hippocampal pyramidal neurons" (Advisor: Attila Losonczy)

NSF Fellowship
Josephine McGowan (Advisor: Rotating)
Ashlea Morgan (Advisor: Mark Ansorge)
Grace Paquelet (Advisor: Rotating)
Nicholas Singletary (Advisor: Rotating)
Andrew Zimnik (Advisor: Mark Churchland)

NSF Fellowship - Honorable Mention
Jessica Kohn (Advisor: Rudy Behnia)
James Priestley (Advisor: Rotating)
Leslie Sibener (Advisor: Rotating)
Alexandra Whitebirch (Advisor: Steven Siegelbaum)

NIH NRSA Predoctoral Fellowship
Rachel Clary "Cellular and molecular mechanisms of neuronal remodeling in healthy tissue" (Advisor: Ellen Lumpkin)
Daniel Kato "Effects of learning on multi-sensory integration in primary sensory cortical areas" (Advisor: Randy Bruno)
Benjamin Hoffman "Peripheral mechanisms of neurotransmisison in mammalian touch receptors" (Advisor: Ellen Lumpkin)
Adan Horta "Developmentally dynamic chromatin architecture during neurogenesis" (Advisor: Stavros Lomvardos)
Daniel Iascone "Whole-neuron structural input mapping of SRGAP2 regulation of synaptic development" (Advisor: Franck Polleux)
Ori Lieberman "Regulation of striatal maturation by dopamine and macroautophagy: implications for neuropsychiatric disorders" (Advisor: Dave Sulzer)
Richard Warren "Circuit Mechanisms for the Cancellation of Self-Generated Sounds in the Dorsal Cochlear Nucleus" (Advisor: Nate Sawtell) 

NSF Fellowship
Sean Bittner (Advisor: Rotating)
Sarah Heath (Advisor: Rudy Behnia)
Francisco Pena (Advisor: Daniel Salzman)
Rebecca Rabinovich (Advisor: Randy Bruno)
Rebecca Vaadia (Advisor: Wesley Grueber)
Abigail Zadina (Advisor: Nate Sawtell)

NSF Fellowship - Honorable Mention
Veronica Birdsall (Advisor: Clarissa Waites)
Rachel Clary (Advisor: Ellen Lumpkin)
Jessica Kohn (Advisor: Rudy Behnia)
Melissa Lee (Advisor: Mimi Shirazu-Hiza, Carol Mason)
Josephine McGowan (Advisor: Rotating)
Ashlea Morgan (Advisor: Mark Ansorge)
James Priestley (Advisor: Rotating)
Anna Snyder (Advisor: Nate Sawtell)
Richard Warren (Advisor: Nathaniel Sawtell)

NIH NRSA Predoctoral Fellowship
Joshua Chalif "Excitatory Spinal micro-circuit mechanisms involved in locomotor activity" (Advisor: George Mentis)
Samuel Clark "Optical imaging of dopamine kinetics in prefrontal cortex of normal and schizophrenia model mice" (Advisor: David Sulzer)
Georgia Pierce "The role of secondary thalamus in enhancing cortical sensory representations" (Advisor: Randy Bruno)
Claire Warriner "Motor cortical control of voluntary forelimb muscle activity" (Advisor: Tom Jessell)

NSF Fellowship
Eleanor Batty (Advisor: Liam Paninski)
Catherine Braine (Advisor: Tom Maniatis)
Macayla Donegan (Advisor: Steve Siegelbaum)
Alexandra Kaufman (Attila Losonczy)
Laura Long (Advisor: Nima Mesgarani)
Najja Marshall (Advisors: Larry Abbott, Mark Churchland)
Sebastian Rolotti (Advisor: Attila Losonczy)

NSF Fellowship - Honorable Mention
Melissa Lee (Advisor: Mimi Shirasu-Hiza)
Rebecca Rabinovich (Advisor: Randy Bruno)
Melina Tsitsiklis (Advisor: Daphna Shohamy)
Richard Warren (Nathaniel Sawtell)

NIH NRSA Predoctoral Fellowship
Phuong Hoang "Investigating V1 interneuron subtype diversity using embryonic stem cells" (Advisor: Hynek Wichterle)
Blair Jenkins "How do discriminative touch receptors selectively innervate peripheral targets?" (Advisor: Ellen Lumpkin)
Katherine Shakman "Defining the Circuitry for Olfactory Memories Beyond the Mushroom Body in Drosophila melanogaster" (Advisor: Richard Axel)
Joseph Stujenske "The role of basolateral amygdala interneurons in fear suppression" (Advisor: Joshua Gordon/Steve Siegelbaum)
Jeffrey Zaremba "Understanding hippocampal circuit dysfunction in 22q11.2 model of schizophrenia" (Advisor: Attila Losonczy/Joseph Gogos)

NSF Fellowship
Laura DeSouza (Advisor: Sarah Woolley)
Neeli Mishra (Advisor: Richard Axel)

NSF Fellowship - Honorable Mention
Georgia Pierce (Advisor: Randy Bruno)

NIH NRSA Predoctoral Fellowship
Scott Bolkan "Optogenetic dissection of thalamoprefrontal circuitry supporting spatial working memory" (Advisor: Christoph Kellendonk)
Shobhit Singla "Adaptive sensory processing in the dorsal cochlear nucleus of the mouse" (Advisor: Nate Sawtell)
Abigail Clark "Dissection of mediodorsal thalamic circuitry underlying flexible behavior" (Advisor: Christoph Kellendonk)
Anita Burgos "Dissection of neural circuitry underlying nociception in Drosophila larvae" (Advisor: Wes Grueber)
Noam Rudnick "Role of p62 in a mouse model of Amyotrophic Lateral Sclerosis" (Advisor: Tom Maniatis)
Rebecca Williamson "APP ubiquitination and implications for AB generation" (Advisor: Gilbert Di Paolo)
Nate Danielson "Functional dissection of a radial subdivision among hippocampal pyramidal cells" (Advisor: Attila Losonczy)

Croucher Fellowship for Doctoral Study
Nina So (Advisor: Sarah Woolley)

Dean's Award for Excellence in Research
Christine Constantinople

NSF Fellowship
Nancy Padilla (Advisor: Joshua Gordon)
Caterina Profaci (Advisor: Karen Duff)
Jeffrey Seely (Advisors: Mark Churchland, Larry Abbott)

NSF Fellowship - Honorable Mention
Grace Lindsay (Advisor: Ken Miller)

NIH NRSA Predoctoral Fellowship
Leora Fox "Alfy-mediated selective macroautophagy and the pathogenesis of Huntington's disease" (Advisor: Ai Yamamoto)
Rachel Kolster "smFRET investigation of gating in a neurotransmitter transporter homolog" (Advisor: Jonathan Javitch)
Mariel Kozberg "In-vivo imaging of the evolution of hemodynamic control in the developing brain" (Advisor: Elizabeth Hillman)
Justin Lee "Mechanisms underlying selective motor pool vulnerability in mouse and human SMA (Advisor: Chris Henderson)
Elizabeth Stone "Phagocytosis is misregulated in a Drosophila model of Fragile X Syndrome" (Advisor: Mimi Shirasu-Hiza)

NSF Fellowship
Zvi Fishman (Advisor: Charles Zuker)
Mariano Gabitto (Advisor: Charles Zuker)
Ali Raza (Advisor: Donald Hood)

NIH NRSA Predoctoral Fellowship
Frederick Hitti "Characterization and genetic ablation of the CA2 subfield of the hippocampus" (Advisor: Steve Siegelbaum)
Ellen Peck "Spatial and reward coding in the primate amygdala" (Advisor: C. Daniel Salzman)
Angel Maldonado "Identification and regulation of quiescent stem cells in the adult brain (Advisor: Fiona Doetsch)
Alejandro Ramirez "Processing of complex stimuli in the primary sensory cortex" (Advisor: Randy Bruno)

HHMI International Predoctoral Fellowship
Patrick Kaifosh "Hippocampal circuit mechanisms for memory" (Advisors: Attila Losonczy, Larry Abbott)

NSERC Canada Graduate Scholarship
Sam Qian (Advisor: Wes Grueber)

Kavli Award for Distinguished Research in Neuroscience
Priya Rajasethupathy "Novel small RNA mediated gene-regulatory mechanisms for long-term memory" (Advisor: Eric Kandel)

NSF Fellowship
Anita Burgos (Advisor: Wes Grueber)
Timothy Machado (Advisor: Tom Jessell)
Krista Spiller (Advisor: Chris Henderson)

NSF Fellowship - Honorable Mention
Scott Bolkan (Advisors: Josh Gordon, Christoph Kellendonk)
Rebecca Brachman (Advisor: Rene Hen)
Martin Vignovich (Advisor: Charles Zuker)

NIH NRSA Predoctoral Fellowship
Derek Oakley "Modifiers of Age of Onset in ALS Studied Using Patient iPS-derived Motor Neurons" (Advisor: Chris Henderson)
Tim Requarth "Neural Mechanisms for Sensory Prediction in Cerebellum-like Structure" (Advisor: Nathaniel Sawtell)